2025 ავტორი: Priscilla Miln | [email protected]. ბოლოს შეცვლილი: 2025-01-22 18:02
დიდებული თათარსტანის დედაქალაქი დაბადების დღეს აღნიშნავს 30 აგვისტოს. ტრადიციულად, ამ დღისთვის ბევრი გასართობი და სათამაშო პროგრამაა დაგეგმილი. რამ გაახარა ყაზანის მოსახლეობა და სტუმრები 2013 წელს?
დღის პროგრამა
ძალიან ვრცელი და საინტერესო პროგრამა ელოდა მოსახლეობას და სტუმრებს ქალაქის დღეს. ყაზანს დილიდანვე ადიდებდნენ ვოლგის რეგიონის პარკში - გადაცემას ერქვა "მიყვარხარ, ჩემო კაზან!".
დილის 11 საათისთვის ველოდით ხალხური შემოქმედების მოყვარულებს და გადაცემა "თამაში, აკორდეონი!" მათ TGAT-ის მახლობლად დიდ ტერიტორიაზე. გ.კამალა. სწორედ აქ გადაეცათ მათ ჯილდო. ტუკაიას შტატის დონე.
ამავდროულად, ოღონდ განსხვავებულ ადგილას, გამწვანებულ პარკ „შავ ტბაში“დაიწყო ბავშვების დღესასწაული „ყაზანი - მომავლის ქალაქი“. ბავშვებს არ მობეზრდათ, ისინი ძლევამოსილი და მთავარი მონაწილეობდნენ სხვადასხვა შეჯიბრებებში, მასტერკლასებსა და სპორტულ შეჯიბრებებში, მშობლები კი სიამოვნებით ტკბებოდნენ თათრული ესტრადის ვარსკვლავებით.
ქალაქის დღე მუზეუმში
თათარსტანის ეროვნულმა მუზეუმმა მოამზადა პროგრამა "ფასდაუდებელი ისტორიები" ქალაქის დღეს "ყაზან-2013"გვერდები". თითქმის მთელი დღის განმავლობაში მუზეუმის სტუმრებს შეეძლოთ მონაწილეობა მიეღოთ სუპერთამაშში „განძის ძიებაში“, რომელმაც გასართობი სახით წარმოადგინა ამ მუზეუმის ექსპოზიციები. მოეწყო თემატური ექსკურსიები, პრაქტიკული ვორქშოფები ხელნაკეთობების რამდენიმე სახეობასა და შუა საუკუნეების ცეკვებზე. ვიზიტორებს თავისუფლად შეეძლოთ ენახათ საფონდო გამოფენები და მოესმინათ ლექციები მუზეუმის კოლექციებში შენახულ უნიკალურ რარიტეტებზე. ყველაზე პატარა დამთვალიერებლებისთვის მუზეუმის თანამშრომლებმა მოეწყო სათამაშო მოედანი, ხოლო თანამედროვე კომპიუტერული ტექნოლოგიების მოყვარულთათვის - IT-პარკი.
ყაზანის იპოდრომი
უმაღლესი დონის საცხენოსნო სპორტულ კომპლექსში გაიმართა დოღი თათარსტანის პრეზიდენტის პრიზისთვის, რომელიც ტრადიციულად იმართება ქალაქის დღეს. ყაზანმა უმასპინძლა შეჯიბრების მონაწილეებს, რომლებიც ჩამოვიდნენ რუსეთის ყველა რეგიონიდან: პერმის ტერიტორია, ბაშკირია, მოსკოვი, ტიუმენი, სამარა, კიროვი და სხვა რეგიონები. რბოლა ჩატარდა სამ რბოლაში.
1 მაისის მოედანზე ფანტასტიკისა და როლური თამაშების კონვენციის გუნდის მიერ მომზადებული მომხიბლავი გადაცემა "Zilantcon" მუშაობდა. ყველა, ვისაც სურდა ძალები სცადა უსაფრთხო იარაღით ბრძოლებში და მასტერკლასებში, უყურებდა მშვილდოსნობის შეჯიბრებებს და მონაწილეობდა ხელნაკეთობების ფესტივალში. ასევე, ქალაქის დღე "ყაზანი-2013"-მა შეკრიბა გულშემატკივრები, რომ იმღერონ კარაოკე და ეთამაშათ თეატრალურ მინიატურებში.
საღამოს პროგრამა
ფერმერთა სასახლის წინ, მოედანზე, საღამოს 8 საათზე დაიწყო ყაზანის III შემოდგომის ოპერის ფესტივალი ქ.თათარსტანის ცნობილი სიმფონიური ორკესტრის თანხლებით. ყველას შეეძლო ფესტივალის ცნობილი სტუმრების - ალბინა შაგიმურატოვას და დიმიტრი ჰვოროსტოვსკის მომხიბლავი სიმღერა.
სტუმრები ლატვიიდანაც ჩამოვიდნენ ქალაქის დღეს ცნობილ კონცერტში მონაწილეობის მისაღებად. ყაზანს ბრეინსტორმის ჯგუფი ეწვია. კონცერტს ასევე ესწრებოდნენ მუსიკალური ჯგუფები მთელი თათარსტანიდან და რესპუბლიკის დედაქალაქიდან.
იმ ადგილებში, სადაც იმართებოდა საჯარო ღონისძიებები, ასევე მიმდებარე ქუჩებში, აიკრძალა პირადი მანქანების პარკირება. ავტომობილის მფლობელებს, რომლებმაც გადაწყვიტეს შანსი გამოეყენებინათ და თავიანთი ოთხბორბლიანი მეგობრები აკრძალულ ადგილას დაეტოვებინათ, უსიამოვნო სიურპრიზი მოელოდნენ: მანქანების ევაკუაცია მოხდა ავტოსადგომზე. საზოგადოებრივი ტრანსპორტი იმ დღეს შუაღამემდე მუშაობდა.
ქალაქის დღე გრანდიოზული ფეიერვერკით დასრულდა. ამით ყაზანმა მადლობა გადაუხადა ყველა მცხოვრებს და სტუმარს, ვინც მონაწილეობა მიიღო დღესასწაულში.
გირჩევთ:
გასართობი ბავშვებისთვის. თამაში, გასართობი პროგრამა ბავშვებისთვის: სცენარი. საკონკურსო გასართობი პროგრამა ბავშვებისთვის დაბადების დღეზე
გასართობი პროგრამა ბავშვისთვის ბავშვთა დღესასწაულის განუყოფელი ნაწილია. სწორედ ჩვენ, უფროსებს შეგვიძლია წელიწადში რამდენჯერმე შევიკრიბოთ სუფრასთან, მოვამზადოთ გემრიელი სალათები და მოვიწვიოთ სტუმრები. ბავშვებს საერთოდ არ აინტერესებთ ეს მიდგომა. პატარებს მოძრაობა სჭირდებათ და ეს ყველაზე კარგად თამაშებში ვლინდება
სოჭის დღე: თარიღი, სადღესასწაულო პროგრამა
სოჭი არის საკურორტო ქალაქი დიდი ხნის ისტორიით და ტრადიციებით. საინტერესო ისტორია აქვს. როგორც ქალაქ სოჭის დღე აღინიშნება, მას სტატიაში განვიხილავთ
საგანმანათლებლო პროგრამა ბავშვებისთვის. ადრეული ბავშვობის განათლების პროგრამა
სტატია მოგვითხრობს რა არის სკოლამდელი ასაკის ბავშვების საგანმანათლებლო პროგრამა, რა მეთოდები და მიზნები აქვს თითოეულ ასაკობრივ ჯგუფს და ასევე აძლევს რეკომენდაციებს მშობლებს
რა განსხვავებაა ფეიერვერკსა და ფეიერვერკას შორის: სადღესასწაულო საგანმანათლებლო პროგრამა
მისალმება და ფეიერვერკი ძალიან მსგავსი ცნებებია. ბევრი არც კი ფიქრობს, რომელი გამოიყენოს კონკრეტულ შემთხვევაში. მაშ, რა განსხვავებაა ფეიერვერკსა და ფეიერვერკას შორის?
მოვლენები რიაზანში ქალაქის დღეს. რიაზანი: ქალაქის დღე-2015
იუბილეებს აღნიშნავენ არა მხოლოდ ხალხი, არამედ მთელი ქალაქები. რიაზანის სიამაყე არის უმაღლესი საჰაერო სარდლობის სკოლა, რომელმაც აღზარდა სამშობლოს ნამდვილი დამცველების მთელი გალაქტიკა. საჰაერო სადესანტო ძალების დედაქალაქი ტრადიციულად აღნიშნავს თავის დაბადებას პარაშუტისტებთან ერთად. ახალი დღესასწაულების წინა დღეს, უნდა გვახსოვდეს, რა გაახარა ქალაქელებმა 920-ე ქალაქის დღე